english version    
 

Opis trasy

W pierwszym etapie podróży płyniemy promem z Gdańska do Nyneshman (Szwecja) następnie drogą lądową udamy się do Bergen (Norwegia), gdzie ponownie przesiadamy się na prom do Seyoisfjorour (Islandia) przez Tórshavn (Wyspy Owcze). Zaplanowana trasa wiedzie dookoła wyspy, prowadząc nas przez warte odwiedzenia, interesujące miejsca (rys. 1).

1. Seyoisfjörour jest to fiord i miasto we wschodniej Islandii, jeden z ważniejszych portów morskich wyspy. Zamieszkuje je około 800 osób. Znajduje się tu dom kultury i wiele muzeów. Charakterystycznym budynkiem dla tej miejscowości jest niebieski kościół chętnie odwiedzany przez turystów. W Seyoisfjörour należy również zobaczyć liczne piękne okoliczne wodospady.

2. Dettifoss i Selfoss - są to wodospady należące do Parku Narodowego Jökulsárgljúfur. Dettifoss jest potężnym, najbogatszym w energię wodospadem Europy. Ma wysokość 45 metrów. Natomiast Selfoss jest położony nad Dettifoss i ma 10 metrów wysokości. Obydwa wodospady zasilane są rzeką Jökulsá á Fjöllum (co oznacza Rzeka Lodowcowa z Gór).

3. Akureyi - stolica regionu północnego - Znajdują się tu najbardziej znane wodospady - GODAFOSS (Wodospad Bogów) oraz Vidgel mir - jedna z najdłuższych, największych jaskiń lawowych, zamieszkanych już w czasach prehistorycznych. Wysoki na 12 metrów GODAFOSS położony jest w dolinie Bardardalur. Procesy geologiczne towarzyszące działalności wodospadu, dają okazję do obserwacji erozji, w tym przypadku erozji wstecznej, powodującej przesuwanie się w górę lub cofanie progów skalnych.

4. Okolice Reykjaviku - znajdują się tu jedne z największych pól geotermalnych na Islandii oraz największy gejzer świata STORI GEYSIR, czyli tzw. Wielki Gejzer (od niego pochodzi nazwa gejzer). Gejzery są dość rzadkim zjawiskiem, wymagającym kombinacji szczególnych warunków geologicznych, z którymi przynajmniej w części chcielibyśmy się zapoznać, jak również wykorzystać niepowtarzalną okazję do ich obserwacji.

5. Wyspa Vestmannaeyjar - ciekawą cechą tego regionu są występujące tu w dużej ilości wodospady. Wpływ na ich powstanie miały unikalne właściwości skał budujących podłoże. Na szczególną uwagę zasługuje specyficzna flora i fauna.

6. HEKLA - czynny wulkan Islandii. Hekla jest to stratowulkanem przykrytym śniegową czapą, który przez wieki uważany był za wejście do piekieł. Należy do najwyższych i najbardziej aktywnych wulkanów wyspy.Sponsorzy:

   
Patronat medialny: